Oh be, plankton varmış!

Evrim Teorisi Online

Dünyada nefes almaya elverişli ilk atmosfer koşullarını inceleyen araştırmacılar bu koşulların oluşmasında planktonların oynadığı rolün önemini ortaya koydu.

Ohio Devlet Üniversitesi’nden Matthew Saltzman ve arkadaşları, 500 milyon yıl önce yer kabuğunda biriken kimyasal izotoplar ve atmosfer oluşumu arasındaki ilişkiyi açıklarken planktonların önemine değiniyorlar.

Araştırma aynı ekibin daha önceki keşiflerinden birinin devamı niteliğinde. Saltzman ve ekibi 500 milyon yıl önce yerkabuğunda yaşanan büyük değişikliklerin ters sera etkisi yaratarak okyanusları soğuttuğunu, bunun sonuncunda dev plankton oluşumları yaşandığı ve ardından da atmosfere oksijen saldığını ortaya koydular.

Araştırma, Paleozoik dönemde oluşan oksijenin neden birden atmosferden çekilip sonra daha yüksek oranlarda geri geldiğine ilişkin de önemli bilgiler sağlıyor. Böyle büyük ölçekte yok oluşların ardından daha yüksek oranda oluşan oksijenin yeni yaşam formlarının oluşmasını tetiklediği düşünülüyor.

Saltzman ve ekibi, o dönemde atmosfere ne kadar oksijen karıştığını hesaplayarak antik çağda okyanuslardaki sülfür miktarı ve atmosferik oksijen ve karbon dioksit miktarıyla ilişkilendiriyorlar. Ortaya çıkan sonuç dünyanın büyük değişiklikler…

View original post 11 more words

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s